Bitki çayları zayıflatır mı?

Diyetisyen Hatice Sultan Kirişci
                    Bitki çayları zayıflatır mı?                                                            

Son zamanların trend laflarından birkaçını size söyleyeyim. A karışımı çayla iki hafta da 10 kilo verin. B karışımı çay ile vücudunuzu istediğiniz şekle sokmak çok kolay. Ya C karışımına ne demeli haftalara sizi uğraştıran diyet listelerinizi çöpe atın çünkü C karışımının içindeki bitki çayları sayesinde oturduğunuz yerden yağ yakmak çok kolay…İlk önce bu yanlış algıdan kurtaralım kendimizi.

Şimdi biz insan olarak doğamız gereği kolay ulaşabileceğimiz her şey bize cazip gelir. Ama arzuladığın bir şeye bu kadar kolay ulaşıyorsan bence kendimize birkaç soru sormamız gerek. ‘Ben yıllardır bu kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Pe ki yıllardır veremediğim kilolarımı 10 günde bu çay ile nasıl vereceğim ki? Acaba gerçekten verdiğim kilolar kalıcımı yoksa tekrar alır mıyım bu kiloları? Bu 10 kilo neyden gitti acaba?’

Bütün bu sorunların hepsini bir sonuca ulaştıralım…

Öncelikle gerçekten kilo vermek demek vücudumuzun yağ yakması demektir. Fakat sanılanın aksine yağ yakan bir bitki çayı yoktur. Vücuttan gerçek yağ kaybı oluşabilmesi için uzun süre ister. Kısa sürede oluşan kilo verdim hissi yağ yıkımından değil vücuttaki ödemin atılmasından oluşan kilo kaybıdır. Evet, vücudun ödemi atması iyi bir şeydir. Fakat vücut ilk ödemi yani suyu attıktan sonra bu çaylar sayesinde yağ yakmaya devam etmez. O zaman bu çayları yağ yakımı öncesi bir detoks çayı desek daha doğru olur. Biz gerçekten kilo vermek istiyorsak beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Genellikle bu çayları içenler artık eskisi gibi iştahım yok daha az yemeye başladım derler. Evet, çay sayesinde iştah azalması oluşmuş olabilir ama bizim vücudumuzun organlarımızın çalışması için vücudumuza ihtiyacı kadar besin girmelidir. Zaten kilo alımı sanıldığı gibi yemek yemeyle ilgili değildir yanlış yemeyle ilgilidir. Bu çaylar sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan besini de vermediğimizde vücut kıtlık sürecine girer. Normal birkaç lokma aldığımızda bize kilo aldırmayan şey çaydan sonra kilo aldırmaya başlar. Nedeni; vücut diyor ki ‘beni besinlerden mahrum ettin şimdi bir daha mahrum edersin diye kendimi garantiye almak zorundayım ‘der ve depolamaya başlar biz yeriz o her şeyi depolar. Böylelikle tekrar kilo alımı başlar. Elbette bitki çayı içebiliriz. Fakat beslenmemizin önüne geçmesine asla izin vermemeliyiz. Biz bitki çaylarını yağ yakıcı özelliğinden değil içerisinde bulunan minerallerin sağlığa olumlu etkisinden öneriyoruz. Ve burada doz çok önemlidir. Günde 1 lt içmektense en fazla 3 bardak içmek yeterli olacaktır. Özelikle yeşil çayı öneriyoruz.

 

                                                                                                                                                         DİYETİSYEN HATİCE SULTAN KİRİŞCİ

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim