Beslenme Günlüğü tutmaya ne dersiniz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Eldem

Zayıflayabilmek için uygulanan bir çok yöntem vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenme tarzı kazanmak, aktif bir yaşama sahip olmak, zayıflama diyetleri uygulamak, porsiyon küçültmek gibi... Bu yöntemlere yeni bir alternatif olan Beslenme Günlüğünü sunuyor, kolaylıklarını açıklıyoruz.

Beslenme günlüğü hem sağlıklı beslenme konusunda odaklanmaya, hem de gün içerisinde yapılan beslenme hatalarını fark edip düzeltmeye çalışmaya yardımcı olacaktır. Düzenli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirene kadar aralıklarla beslenme günlüğüne başvurulabilir. Beslenme günlüğü gün boyunca saatleri ve miktarları ile birlikte tüketilen besinlerin ve içeceklerin kaydedilmelisi ile oluşturulur. Beslenme günlüğü olarak bir ajanda defterinin yanı sıra, kişiyi yazmaya sevkedecek sevdiği bir defter de kullanılabilir. Bu günlüğü diğer günlüklerden ayıran fark ise, insanlardan gizleme ihtiyacı hissedilmemesidir. Günlüğü bir beslenme uzmanı yada yakınlarımız ile paylaşmak, yapılan doğruların ve yanlışların objektif olarak değerlendirebilmesini sağlamak ve olumlu davranışları pekiştirmek adına yararlıdır. Beslenme günlüğü tutmanın bir çok avantajı vardır. Bunlardan bir tanesi; bireyde diyabet, hipertansiyon gibi değerleri takip edilmesi gereken bir hastalık var ise, tüketilen besinlerin yanında yapılan ölçümler de o günün sayfasına not edilebilir. Böylelikle hastalığın seyri ve beslenme ile ilişkisi rahatlıkla farkedilebilir. Örneğin tokluk şekeri yüksek çıkan bir birey, bir önceki öğünlerde tükettiği besinlere ve miktarlarına bakarak kendi hatasını görebilir. Verilerin görsel olarak görülmesi dikkatin daha iyi toplanması adına yardımcı olacak bir diğer avantajdır. Öğünlerde yenilmemesi gereken bir besin tüketildiğinde ya da isteksizlik duyulduğunda o an hissedilen duyguların not edilmesi ile hangi ruh hali içerisinde iken ne tarz besinlerin tüketildiği kolaylıkla fark edilebilir. Bazı kişiler mutsuz olduklarında daha çok çikolata ya da şeker içerikli besinler tüketmeye yönelirken bazıları ise moral bozukluğunun etkisi ile iştahsız olabilir ve öğün atlayabilir. Bu gibi fazla besin tüketiminin yada beslenme isteksizliğinin önüne geçmek adına duyguları da günlüğe eklemek faydalı olabilir.

Son olarak gün içerisinde yapılan fiziksel aktiviteler süresi ve türü ile birlikte not edilebilir. Fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisinin önemini düşünecek olursak, sayfada yer verilmesi oldukça önemli olan bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Birey kendisine haftalık egzersiz hedefleri koyabilir, bu hedefleri uygulama konusunda kararlılığını yazarak devam ettirebilir. Vücut ağırlığının kontrolü adına yapılan ağırlık ölçümleri de beslenme günlüğünde bulunmalıdır. En uygun ölçüm aralığı haftada bir gün olup belirlenen günde günlüğe not edilebilir. Böylece kişi ağırlık takibini düzenli olarak yapabilir, artış ve azalışları analiz edebilir. Günler geçtikçe geride kalan sayfalara göz atarak hayatımızdaki iniş çıkışlara göre beslenmedeki değişiklikler görülebilir. Farkedilen hatalarda ümitsizliğe kapılmadan tekrar motive olunmalı, kararlılık ve sabır ile dengeli beslenmeye devam edilmelidir. Düzenli takip ile beslenmenizi ve sağlığınızı kontrol altına almaya hazırsanız, hayatınıza yeni bir sayfa açmaya ve beslenme günlüğü tutmaya ne dersiniz?

 Diyetisyen Melike Eldem

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim