BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Kıymet Murathan
 Bunları Biliyor Muydunuz?

-          Havuç, kabak, kavun, ıspanak, brokoli içerdikleri yüksek beta karoten oranıyla vücudumuzda antioksidan olarak  görev yaparlar, kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterirler.

 

-          Çay diüretik etki gösterir ve sanıldığı gibi suyun yerine geçmez, su ihtiyacımızı karşılamaz., vücudumuzdan daha çok suyun atılmasına neden olur. Eğer çay içiyorsak su tüketimimizi daha da çok arttırmamız gerekir.

 

-          Tarçın ve ginseng çayı kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Günde bir bardak ginseng çayı ve 1 çay kaşığı kadar tarçın bu etkiyi göstermek için yeterlidir.

-          Domates likopen adlı maddeyi içerir ve prostat, göğüs, akciğer ve sindirim sistemi kanserlerini önlemeye yardımcı olur.

 

-          Ruşeym (buğday tohumu) vitamin E içeriği yüksek olan bir besindir. E vitamini çocuğa hamileliğin son haftalarında geçer ve gebeler yeterli miktarda Evitamini almazsa bebekte anemi gözükebilir. Özellikle erken doğumlarda bu önemli bir risk faktörüdür.Bu yüzden gebelerin ruşeymli ekmekler tüketmesi bebekleri için faydalı olacaktır.

 

 

-          Koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydonoz ,lahana,bezelye, Brüksel lahanası) K vitamini içeriği çok yüksek olan besinlerdir, K vitamini kemik yapımında ve kanın pıhtılaşmasında önemli görevler alır. Aynı zamanda antioksidan özellik göstererek kansere karşı koruyu etki yapar. Fakat  Warfarin(kan sulandırıcı) kullanan kişilerin Kvitamininden zengin besinleri tüketmemeleri gerekir

 

-           Sarımsak , kuru ve yeşil soğan içerdiği alil sülfitlerle kansere karşı koruyucu etki gösterir. Kansere yol açan serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur.

 

 

-          Kakao  , nitrik oksit sentezini arttırarak antioksidan özellik göstermesini sağlar. Bu da kakao ve çikolatanın kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermesini ve kan basıncını düşürmesini sağlar.

 

-          Rezene gaz söktürücüdür, iştahı açar,sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olur, sinirleri yatıştırır. Fakat kilo problemi yaşayan bireylerin iştah açıcı özelliğinden dolayı rezene çayı tüketimlerine dikkat etmeleri gerekir.

 

 

-          Kırmızı mercimek hem çözünür hem çözünmez posa açısından zengin bir kaynaktır. Çözünmez posa kabızlık gibi bağırsak hastalıklarının çözümlenmesinde yarar sağlarken çözünür posa kandaki kolesterol ve şeker miktarını düzenler. Buna ek olarak, yüksek lifli gıdalar yemek kalp hastalığı önlemeye ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim