BESLENMEDE KAHVALTININ YERİ

Melek Ecem MAHAN

BESLENMEDE KAHVALTININ YERİ

 

  Sabahları gerek vakitsizlikten, gerek 10 dakika daha fazla uyku tercih edildiğinden gerek ise uyanınca canımızın bir şeyler yemek istememesi sebebi ile atlanabilen bir öğündür kahvaltı.  Oysa ki güne besleyici bir kahvaltı ile başlamak gün boyu enerjik ve zinde kalmamızı sağlar.

 

   Gece uykuda geçirdiğimiz süre boyunca düşen metabolizma hızı ve uzamış açlık hali kahvaltıda tükettiğimiz besinlerden aldığımız enerji sayesinde normale döner. Vücudun gece boyu süren açlıktan sonraki gereksinimlerini kahvaltı öğününde karşılamak kendimizi güne hazır ve daha verimli hale getirmemizi sağlar. Güne kahvaltı ile başlamamak ise konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve halsizlik gibi problemler ortaya çıkarabilir. Kilo kontrolü yaparken de kahvaltı etmek uyulması gereken ilkelerin en önemlilerindendir.

 

   Hayatın her döneminde önemli yer tutan kahvaltı, çocuklar söz konusu olduğunda daha fazla önem taşır. Çocukların gelişme çağında olduklarını göz önünde bulundurursak  yeterli ve dengeli beslenme ile bu sürece katkıda bulunmanın ilk adımı kahvaltıdan geçer. Ailelerin de bu konuda bilinçli davranarak çocuklarına kahvaltı alışkanlığını kazandırmaları gerekir. Kahvaltı alışkanlığını benimseyen çocukların okuldaki başarısı da pozitif yönde etkilenir.

 

    Kahvaltının gerekliliği kadar kahvaltının içeriği de aynı derecede önemlidir. Sabahları kahvaltıyı hızlıca geçiştirmek için tüketilen, yüksek yağ ve kalori içeren besinler sağlıklı ve yeterli bir kahvaltının tanımı olamaz. Yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık ve ekmek gibi besinlerden oluşan klasik bir kahvaltı için zaman bulamıyorsanız, daha pratik olan süt ve kahvaltılık gevrek ya da tost tercih edebilirsiniz.

 

 

Sağlıklı günler dilerim

 

Stj. Dyt. Melek Ecem MAHAN

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Acmhn
Agziniza kaleminize saglik cok guzel yazmissiniz..;)
  

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim