BESLENMEDE BAŞARI SINAVDA BAŞARI

BEDRİYE GÜLER
BESLENMEDE BAŞARI SINAVDA BAŞARI 

Sınav döneminin yaklaşmasıyla birlikte bu maratonda başarıyı arttırma yolları gündeme gelmektedir. Hiç şüphesiz ki beslenme bu gündemin tam merkezindedir. Sınavda başarıyı etkileyen mucize besin yoktur. Ancak sınava hazırlık dönemi boyunca tüm besinleri içeren yeterli , dengeli ve bilinçli beslenme; hem fiziksel ve ruhsal sağlığı olumlu etkiler, stres etkilerini azaltır, hem de okul / sınav başarısına katkıda bulunur, dikkat dağınıklığının önüne geçer. Bu süreçte gerek ebeveynlerin korumacı yaklaşımı gerekse öğrencilerin yanlış yeme davranışı alışkanlıkları beraberinde aşırı kilo alımı, kilo kaybetme, dikkat dağınıklığı, kabızlık, kalp çarpıntısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Tüm gün okulda sonrasında dershanelerde, özel dersler, ve evde geç saatlere kadar ders çalışma arasında çoğu zaman öğün atlanmakta veya dışarıda hazır gıdalar, fast-food yemek zorunda kalınmaktadır. Peki bu dönemi en sağlıklı şekilde ve başarımızın olumlu yönde artması için nasıl beslenmeliyiz? 
İşte küçük öneriler:
• Uyku sırasınca vücudumuz uzun bir açlığa girer ve sabah tam ve dengeli yapılan kahvaltı beynin enerji ihtiyacını karşılamakta gün boyunca bizi daha zinde tutar, dikkat dağınıklığının önüne geçer ve şiddetli açlık hissi yaratmaz. Kahvaltı öğününde haşlanmış yumurta, az yağlı peynir, zeytin, domates ve salatalık ile tam buğday ekmeği bulunmalıdır.

• Beslenmemizi 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde planlamalıyız. Eğer gece çok geç saatlere kadar ders çalışılıyorsa geç ara öğün yapılmalıdır. Dışarıda olduğumuz vakitlerde ara öğünleri hazır paketli bisküvi, çikolata, cips, kraker gibi yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine tost, simit, peynirli sandviç ile ayran ya da kuru meyveler(kuru kayısı, kuru incir, kuru erik) ile yağlı tohumlar(fındık, badem) şeklinde tercih edilebilir.

• Hazır paketli gıdalar şeker, bisküvi, çikolata, tatlılar, meyve suları içerdikleri yüksek karbonhidrat nedeniyle kan şekerimizi hızla yükseltip düşürdüğü için hipoglisemiye neden olabilir. Uyku, yorgunluk ve dikkat dağınıklığını beraberinde getirir. • Omega 3 beyin aktiviteleri ve hafıza üzerinde oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle haftada 2-3 kez balık tüketimi ile ceviz, fındık gibi omega 3 yağ asidinden zengin yağlı tohumlar tüketilebilir.

• Stresi azaltmada en önemli etkenlerden biri antioksidanlardır. Günde 6-7 porsiyon meyve & sebze tüketilmelidir. Çilek, kuşburnu, mandalina, portakal, maydanoz, biber, ıspanak C vitamini oldukça yüksek besinlerdir. Havuç, kayısı, domates, yumurta, süt oldukça zengin A vitamini içerir. Tahin, kuru baklagiller, fındık, badem gibi besinler ise E vitamininden zengindir.Sinir sisteminin düzgün çalışabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyacımız vardır. Bu nedenle ekmek, çavdar, baklagiller, et ve balık tüketilmelidir

• Muz potasyum kaynağıdır ve dikkat dağınıklığına engel olur. Aynı zamanda mutluluk hormonu salgılatır.

• Süt ve ayran uykuya neden olduğu için gece geç ara öğününde tüketilebilir.
• Çok fazla çay, kahve , asitli içecekler içerdikleri kafein nedeniyle kalp çarpıntısı, uyku düzeninde bozukluk, huzursuzluğa neden olabilir. Bunun yerine C vitamini yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları tercih edilebilir.

Yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı ve sorunsuz bir sınav dönemi ; beslenmede başarmanız ve sınavda başarmanız dileğiyle. 

 STJ. DYT. BEDRİYE GÜLER
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim