Ara Öğün Tüketirken Enerji Alımına Dikkat !

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Eldem

Sağlıklı beslenmek için bazı temel taşı bilgiler vardır. Bol sebze ve meyve tüketmek, tek yönlü beslenmemek, bol sıvı tüketmek gibi... Bu temel taşlardan birisi de her gün 3 ana öğünün yanı sıra 3 ara öğün de tüketerek beslenmemizi düzenlemektir. Öğünler arası hipoglisemi durumunu ve çok acıkmaları önlemek, ana öğüne gelindiğinde ise uzun süren açlığın verdiği iştah ile yeme sınırlarını zorlamayı ve hiperglisemiye engel olmak adına ara öğünler büyük önem taşımaktadır.

Özellikle diyabetik hastalarda daha fazla dikkat edilmesi gereken ara öğünler, ana öğünlere besin desteği olarak da düşünülebilir. Bir birey çeşitli besin öğeleri ile örüntülediği bir ana öğününe meyve ve süt grubu besinleri de eklemeye çalıştığında fazla tokluk hissi uyanabilir, belki bir sonraki öğünde kendisi için faydalı olan bazı besinlerden bu sebeple fedakarlık yapma zorunluluğu hissedebilir. Bu nedenle besinleri gün içinde uygun vakitlere, uygun kombinasyonlar ile yaymak çok yerinde bir davranış olacaktır. Diyabet hastalarında ara öğünlerde karbonhidrat kaynaklı besinlerin yanında mümkünse protein kaynaklı bir besin (süt, yoğurt yada peynir gibi) tüketilmeli, böylece kan  şekerinde ani yükselmeler engellenmelidir.

 

Peki ara öğünde ne kadar besin tüketmeliyiz?

Ara öğünün enerji değerinin 100-150 kkal olması yeterlidir. Ancak ara öğün kavramı bazı kişilerde farklı yanılgılara sebebiyet verebilmektedir. Bireyler ara öğün ile atıştırmayı birbirine karıştırmakta, özellikle mutfak masasına ya da ev içerinde göz önünde olan yerlere koyulan çeşitli gıdaları atıştırarak fazla enerji alımına sebebiyet vermekte ve öğün düzenlemesi yapmaya çalışırken ağırlık artışına neden olmaktadırlar. Bu sebeple ara öğünleri saatli ve dengeli tüketmek yerinde bir davranış olacaktır. Örneğin sabah kahvaltısını 08:00 de yapan bir kişinin kuşluk öğünü 10:30, öğle yemeği 12:30, ikindi öğünü 15:00, akşam yemeği 18:00, gece öğünü 21:00 saatlerinde tüketilebilir. Saatler yaşam stiline göre değişiklik gösterebilse de aralıklar buna benzer şekilde düzenlenmelidir.

 

      Ara öğünlerde tüketilebilecek besin alternatiflerini yaklaşık miktarları ile birlikte sıralayacak olursak;

-1-2 porsiyon Meyve

-1 porsiyon Süt / yoğurt / ayran

-1 porsiyon Az yağlı salata

-1 kase Meyveli yoğurt (ev yapımı, yoğurt içerisinde taze yada kuru meyve)

-Sınırsız çiğ sebze

-1 kase sütlü tahıllı gevrek

-1 avuç kuruyemiş(badem,ceviz…)

-Gece acıkmaları olan bireyler için akşam öğününden sonra gece öğünü olarak yatmadan 1 saat kadar önce 1 adet sandviç (2 ince dilim ekmek arasına 1 kibrit kutusu beyaz peynir, söğüş)

 

***Porsiyon sayıları her kişinin günlük alması gereken enerjiye göre değişiklik gösterebilir.

 

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim