Antibiyotik Direnci Gelişimi ve Gıda Güvenliği - 2

İsmail Hakkı Tekiner

 

 

 

Antibiyotik Direnci Gelişimi ve Gıda Güvenliği - 2

 

Sevgili Okuyucularım,

Bu hafta sizlerle yeni çıkan bir kitabı paylaşarak yazıma başlamak istiyorum.

 

“Sağlıklı Yaşlanma: Anti-Aging”.

 

Yazar Prof. Dr. Hazım GÖKÇEN’ dir. Kitap HERMES YAYINLARI tarafından basılmıştır.

 

Prof. Dr. Hazım GÖKÇEN, eserin önsözünde Şair Cahit Sıtkı TARANCI’ nın “ Yaş otuz beş yolun yarısı eder” mısraı ile başlayarak, günümüzde artık yolun yarısını hiç düşünmeden 50-55 olarak kabul edebileceğimizi belirtmektedir. Kitabın içinde serbest radikaller ve toksinler, detoksikasyon, antioksidanlar, yaşlılık hastalıkları, sağlıklı ve uzun yaşamı etkileyen faktörler, sağlıklı beslenme, tezmi hava, temiz su, kaliteli uyku, diş sağlığı, egzersiz, alkol, aspirin, check up, iyimserlik, inanç, hobi ve sosyalleşme, güneş ışığı, sigara, stres yönetimi, düzenli cinsel yaşam, bağışıklık sistemi ve genetik hakkında okura yalın ve akıcı şekilde bilgi verilmektedir. Okumanızı tavsiye ederim.

 

Gelelim konumuz antibiyotik direnci gelişimine

 

Gıdalar yoluyla antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş mikroorganizmaları nasıl alırız?

 

Kaynakları neler olabilir?

 

Yanıtımız basit olacak: elbette hayvansal ürünler yoluyla… Kümes hayvanları, eti için yetiştirilen diğer hayvanlar, bu hayvanlardan elde edilen süt ve sütten elde edilen ürünler biz insanlar için gıda kaynaklı taşıyıcı görevi görmektedir.

 

Hastalandığımızda doktorlar bize nasıl antibiyotik kullanarak tedavi ederlerse, besin kaynaklarımız olan hayvanlar içinde sağlıklı kalmaları bakımından antibiyotik uygulaması yapılmaktadır. Aslında günümüzde antibiyotik uygulamasına ciddi yasaklar ya da kısıtlamalar getirilmiş olsa bile sorunun temelinde yetiştiricilerin bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanmaları yatmaktadır.

 

Gıda sektöründe ciddi yatırım yapan bilinçli kuruluşlar bu konuda çok dikkatli olmalarına rağmen kalan diğer üreticiler aynı hassasiyeti göstermekte midir? Bence; hayır, göstermemektedir. Hayvan yemlerinde ve klinik uygulamalarda hayvanlar üzerinde antibiyotik yerine probiyotik ve prebiyotik kullanımı teşvik edilmekte olup; bu konuda ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

 

Pekala, antibiyotik direnci geliştirmiş bir mikroorganizmanın olduğu gıdayı tükettiğimizde biz insanlar için risk ne olabilir? Bu konuyu da bir sonraki yazımda sizlere aktaracağım.

 

Tekrar buluşana kadar sağlık ve esenlikle kalın…

 

İsmail Hakkı TEKİNER

İstanbul Aydın Üniversitesi

Gıda Mühendisliği Doktora Programı

AvH Vakfı Gıda Moleküler Biyolojisi Araştırma Laboratuvarı

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız: http://www.diyetonline.com/Ismail_Hakki_Tekiner-yazar-274.aspx

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim