7 Adımda Çocuğunuzu Obeziteden Koruyun!!

Sinem Demirci
ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE 

 Çocuk büyütmek bir sanattır.Anne baba olan herkes kendi bilgisiyle , gelenekleriyle , inançlarıyla kısacası kendi yaşam tarzlarıyla çocuklarını dokurlar.İlk eğitim evde başlayan eğitimdir ve bu eğitim bebek daha anne karnındayken başlar. Sizi duyar hisseder ve doğduğunda sizi sesinizden tanır ağladığında sizin sesinizi duyduğunda sakinleşir.Bu aslında çocukluk döneminde çocuğunuzun üzerinde çok güçlü bir etki kurabileceğinizin habercisidir.Siz onun güvendiği kişisiniz.Ve onu yaşayışınızla dokurken her açıdan en iyisini yapmayı hedeflediğinizi biliyoruz. Diyetisyen olarak tabiî ki biz çocuğunuz için sağlıklı beslenme konusunda birkaç öneride bulunacağız.Çocuklar taklit ederek birçok şeyi öğrenirler.Kimi zaman aile fertlerini kimi zamanda çok sevdiği çizgi film kahramanlarını … Çocuklarımızı sağlıklı beslemek , kaliteli yaşamasını sağlamak adına yapabileceğiniz 7 kolay tavsiyemiz var. 
 
1-Çocuklarımıza örnek olalım : Çocuklarımızın sebze meyve tüketimlerini sağlıksız besinlerden uzak durmasını sağlamak için onlara bunu ye onu yeme demek yerine onların gözlerinin önünde sebze meyve tüketelim.Biz fastfood yiyip onlara sen sebze yiyeceksin demek ben sigara içiyorum ama sen içmemelisin demekle eşittir.Sağlıklı beslenmeyi yaptırımlarla yapmak yerine onların bilinç altına sokmalıyız.Bunu da onlara örnek olarak sağlayabiliriz.En başında fark etmiyormuş gibi hissetseniz de o sürekli kayıtta sizi izliyor.Sizi taklit etmeye başladığını hissedeceksiniz. 
 
2-Yemek alışverişlerinize birlikte gidin : Sebze&meyve bölümünde siz alışveriş yaparken o da meyve sebzelere dokunmak isteyecektir.Eğer çocuğunuz küçükse siz elma seçerken onun da eline bir elma verip onun incelemesini keşfetmesini sağlayabilirsiniz.Yada çocuğunuz 2 yaşın üzerindeyse aldığınız meyvenin , sebzenin , sütün faydalarını anlatabilirsiniz.Sebze meyve seçerken size yardım etmesine izin verin. 
 
3-Onun yemek tercihlerini de dikkate alın: Ona diretme yapmamak adına evde yada dışarıda onun için sağlıklı olduğunu düşündüğünüz iki yemek seçiniz ve bunu mu yersin yoksa bunu mu diye sorabilirsiniz.Evde yemek yaparken de örneğin bugün fasülye mi pişirelim yoksa patlıcan mı diye sorabilirsiniz.Kontrol sizde aslında ama çocuğunuz tercihi kendisi yaptığını düşündüğü için piştiğinde ben bunu yemem gibi bir tavır sergilemeyecektir. 

 4-Çocuğunuzla beraber sofraya oturun : Çocuğunuz sizinle yemek yiyemeyecek kadar küçük bile olsa onu da mama sandalyesine alın ve sizin yanınızda nasıl yediğinizi görmesine , masa kültürünü öğrenmesine vesile olun.Çocuğunuz 1,5-2 yaşındaysa önce onu yedireyim o oynarken ben yemeğimi yerim diye düşünmeyin onu da sofrada hep birlikteyken yedirin.eline kaşık ve susuz bir yiyecek verin yemek yeme becerisini küçükken kazansın. 

 5-Her yeni öğrendiği beslenme alışkanlığı için ödüllendirin : Çocuğunuza vereceğiniz en güzel hediye gülen yüzünüzle ve heyecanla aferin demenizdir.bir sarılmanız bir öpmeniz onun için değerli bir ödüldür ve iyi bir şey yaptığını fark edecektir. 
 
6-Televizyon karşısında yemek yemeye alıştırmayın : Yemeyi hissederek yemesini sağlayın. Televizyon karşısında fark etmeden yemek yemeye başlaması bundan sonrasının da böyle devam edeceğinin bir göstergesi olabilir.Biliyorsunuz ki obezite çocukluk çağında artmaktadır.Hem televizyon karşısında hareketsiz bir hayata ,hem de bilinçsiz yemek tüketmesine alıştırmayalım. 
 
7-Çocuklarımızı fiziksel aktivitelere yönlendirelim : Televizyon karşısında büyüyen çocuklar aldıkları enerjiyi harcayamamaktadır.Bu onlarda iştahsızlığa da neden olabilir, istemsiz kilo almalarına da. Onlarla birlikte sizde aktivitelere katılırsanız sevmesi daha kolay olabilir.Çocuklarınızla yürüyün ,koşun,oyunlar oynayın .Onlara televizyonun dışındaki güzel hayatı keşfetmelerini sağlayın. ÇOCUKLARIMIZA SAĞLIKLI ROL MODEL OLALIM, 

Stj. Dyt. Sinem Demirci 
Yeditepe Üniversitesi 4.Sınıf Intern
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim