10 Adımda Metabolizmanızı Hızlandırın!

 Bir bireyin yaşamsal fonksiyonlarının devamlılığı için gerekli olan enerjiye Bazal Metabolizma Enerjisi denir ve Bazal Metabolizma Hızı olarak da bilinir. Eğer metabolizmanız hızlı çalışıyor ise aldığınız besinleri enerjiye dönüştürecek ve harcayacaktır. Fakat, eğer bir nedenden dolayı yavaşlamışsa tüketilen besinin enerjiye dönüşümü yavaşlayacak, harcanamayıp vücutta depo edilecektir. Ve bunun sonucunda da kilo artışı olacaktır.

Metabolizma hızını; yaş, cinsiyet, hormonal değişiklikler (menopoz-andropoz), bilinçsiz yapılan diyetler, hipotroidi,  fiziksel aktivite yetersizliği yavaşlatabilir. Ancak yine de metabolizmanızı hızlandırmak sizin elinizde. Bunun için size bir kaç öneri;

1- Su için; her gün 8–10 bardak içeceğiniz su metabolizmanızı hızlandırırken, su içilmemesi metabolizma hızını % 2–3 oranında azaltacaktır.

2- Güne kahvaltı yaparak başlayın; güne istekli başlama da ve günü daha enerjik sürdürmede sabah kahvaltısı ve içeriği büyük önem taşır. Kahvaltı yapmanız metabolizmanızı % 15–20 oranında artırmaya yardımcı olacaktır ve sizde vücudunuzun erken uyanmasını sağlayacaksınız.

3- Öğünlerinizi atlamayın; sık sık yapılan öğünler, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacak ve besinlerin yağ olarak depolanmasını önleyecektir. Metabolizma hızınızı artırmak ve dengeli beslenmek için günde 3 ana öğün, 2-3 ara öğün tüketilmelidir. Öğün atlanarak uzun süre (4-5 saat ) aç kalınmamalıdır.

4- Geç saatte yemek yemeyin; dengeli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek, ara öğünlerinizi de tüketerek metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün. Akşam yemeğini olabildiğince erken bir saatte, son ara öğününüzü ise yatmadan 2-3 saat önce yemeye özen gösterin.

5- Yemeklerinizde baharat kullanın; yemeklerinizde çeşitli baharatlar kullanmak hem yemeğinize lezzet katacak hem de metabolizmanızı % 15–20 oranında hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

6- Diyetinizle yeterli miktarda kalsiyum alın; kalsiyumun metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle beslenmeniz de süt, yoğurt, peynir, brokoli, badem, kabak, ıspanak, asma yaprağı gibi sebzelerin bulunmasına özen gösterin.

7- Kafeinli içeceklerden uzak durun; Süt, meyve suyu, soda gibi içecekler günlük sıvı tüketiminize yardımcı olurlar. Kahve, çay gibi kafeinli içecekler, kafeinin yüksek diüretik etkisinden dolayı iyi bir sıvı kaynağı değildirler ve su yerine tüketilemezler. Kafein idrar yoluyla vücuttan sıvı kaybına sebep olacağından tüketim miktarı artıkça vücuttan sıvı kaybıda artacaktır. Bu nedenle kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışın, yerine su tüketiminizi artırın.

8- Yemeklerinizi yavaş ve çiğneyerek tüketin; ilk lokmanın alınması ile doyma mesajının beyne ulaşması arasında 15-20 dk'lık bir süre vardır. Bu nedenle yemek sürenizin en az 20 dakika olmasına özen gösterin.

9- Yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durun; beyaz pirinç, beyaz ekmek, patates, makarna, reçel gibi gıdaların glisemik indeks değerleri yüksektir. Bunların yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği ya da kepek unundan yapılmış, glisemik indeks değeri düşük  yiyecekleri tercih edin. Diyette bol posalı/lifli besinlere yer vermeye özen gösterin çünkü öğünlerde lif oranı arttıkça glisemik indeks değeri  de azalır.

10- Fiziksel aktivitenizi artırın; hareketinizi ne kadar artırırsanız o kadar çok kalori yakarsınız. Gün içerisinde ki aktivitelerinizi artırmaya çalışın. Örneğin arabanızı en uzağa park edin ya da otobüsten bir durak önce inin ve gideceğiniz yere kadar yürüyün, asansör yerine merdiven kullanın. Her gün yarım saat tempolu yürüyüş yapmaya çalışın, yürüyüşlerinizi yemekten 1 saat sonra yapmanızın metabolizmanızı daha da hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

"Tatlandırıcılar zararlı mı?"

Zayıflamak için veya şeker hastalığı nedeniyle birçok kişi yapay tatlandırıcı kullanıyor. Tatlandırıcının insan sağlığı üzerindeki...

10 adımda forma girin

Kilo problemlerinin kabus gibi üzerimize çöktüğü günümüzde, kilo vermek ve formunuzu korumak için diyet ve egzersiz yapmanın yanı ...

Zayıflama Ve Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için öncelikle günlük enerji gereksinimi (günlük enerji gereksinimi günlük enerji tüketimi) tespi...

Vejetaryen olmak ya da olmamak...

Vejetaryenlik gitgide popüler hale gelen bir olgu. Vejetaryen diyetler, sık görülen bazı hastalıklara kapılma riskini düşürüyor, k...
Powered By Nar Bilişim